SINFONIETTA RĪGA 10. SEZONAS NOSLĒGUMA KONCERTS AR EVELĪNU GLENNIJU

Ceturtdien, 26. maijā plkst. 19.00 savas 10. jubilejas sezonas Noslēguma koncertā Sinfonietta Rīga uz Lielās ģildes skatuves aicinās leģendāro skotu sitaminstrumentālisti Evelīnu Glenniju (Evelyn Glennie), izpildot Džeimsa Makmilana episko opusu sitaminstrumentiem un orķestrim Veni, veni, Emmanuel. Koncertā klausītājiem tiks dāvāti arī tādi mūžīgi klasiskās mūzikas šedevri kā Johana Sebastiāna Baha 3. Brandenburgas koncerts un Jozefa Haidna Londonas simfonija.

 

Koncerta centrālais notikums - skotu sitaminstrumentālistes Evelīnas Glennijas iznāciens, kurā leģendārā mūziķe atskaņos sava tautieša Džeimsa Makmilana Koncertu sitaminstrumentiem un orķestrim Veni, veni, Emmanuel. Sakrālā tematika šajā skaņdarbā asociējas ar krāšņu pasaku pasaules stāstījumu, kurā mitoloģiski varoņi iemieso cilvēku alkas pēc cildena skaistuma un veic episkus varoņdarbus. Makmilans savu opusu sarakstījis 1990. gadā, veltot to Evelīnai Glennijai. Vienlaikus šis skaņdarbs ir arī visatpazīstamākais autora sacerējums, kas pasaules atpazīstamību nesis ne vien Evelīnai Glennijai, bet arī pašam autoram.

Sinfonietta Rīga

Sinfonietta Rīga, kas savās muzikālajās preferencēs spējusi izsekot vairāku gadsimtu muzikālajām tradīcijām un jutekliskajiem motīviem, ir pierādījusi spēju viegli un graciozi pārlēkt no baroka un vecklasiķu mantojuma uz 20. gadsimta jauno tradīciju veidotājiem līdz pat satraucošiem crossover projektiem, kuros ar azartu un baudu sadarbojās ar visplašākā spektra un stilu mūsdienu komponistiem un šīs mūzikas interpretiem.

Tieši tāpēc līdztekus Makmilanam koncertā dzirdēsim arī Jozefa Haidna vienu no divpadsmit, tā sauktajām, Londonas perioda simfonijām, kas veidos savdabīgu skanisku un laikmetisku pārnesi starp divām lielajām Eiropas nācijām, un, vienlaikus, starp Eiropas muzikālo pamatni un mūsdienu daudznozīmības diskursu un simbolisko atgriešanos nomadu meklētāju kultūrā. Kā mūžīgs apziņas un jūtu pasaules gravitātes un līdzsvara kontrapunkts koncertā izskanēs Johana Sebastiāna Baha Trešais Brandenburgas koncerts.

Evelīna Glennija

Dzimusi 1965. gada 19. jūlijā Aberdīnšīrā, Skotijā un perkusiju spēles apmācību uzsākusi 12 gadu vecumā. Viņas tēvs Herberts Artūrs Glennijs bija lauku akordionists, pārstāvot ziemeļaustrumu Skotijas muzikālās tradīcijas.

 

“Mana pirmā muzikālā saskarsme ar sitaminstrumentiem bija skolas orķestrī 12 gadu vecumā. Es zināju, ka līdztekus klavierstundām man ir nepieciešams vēl kautkas. Tā bija neskaidra un neizskaidrojama sajūta, tomēr līdzko es nonācu saskarsmē ar sitaminstrumentiem, es sapratu, ka piederu šai ģimenei”.

 

Mūziku Glennija studējusi Ellonā (pie Aberdīnas) un Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Londonā. Viņas muzikālo ietekmju lokā tiek minēti tādi vārdi kā Glens Gulds, Žakvelina Diprē un perkusionists Triloks Gurtu (Glenn Gould, Jacqueline du Pré and Trilok Gurtu). Viņa ir bijusi 1976. gadā dibinātā ansambļa Cults Percussion Ensemble dalībniece, bet plašu ievērību Evelīna Glennija guvusi sniedzot pasaulē pirmo Perkusiju koncertu Karaliskajā Albertholā 1992. gadā. Māksliniece ir piedalījusies Londonas Olimpisko spēļu atklāšanā 2012. gadā, kā arī sadarbojusies ar tādiem populārās mūzikas guru kā Bjorka (Skaņdarbs My Spine Bjorkas 1996. gada albumā Telegraphe).

Glennija ir sadarbojusies ar virkni dažādu populārās, džeza u.c. žanru mūziķu t.sk. Stīvu Haketu, Belu Fleku, Bobiju Makferīnu, Fredu Fritu un The Kings Singers (Steve Hackett, Bela Fleck, Bobby McFerrin, Fred Frith, The King's Singers). Evelīnas Glennijas veikumā jau skaitāmi vairāk kā 30 skaņu ierakstu albumi. Vairāk kā 200 skaņdarbu perkusionistei ir veltījuši mūsdienu promenentākie akadēmiskās mūzikas skaņraži. Evelīna Glennija ir trīskārtēja Grammy balvas laureāte un 2015. gadā ieguvusi arī prestižo Polar Music Prize.

Evelīnas Glennijas videoportrets BBC 4 ©

 

Sinfonietta Rīga Sezonas noslēguma koncerta programmā:

Jozefs Haidns Simfonija Sibemolmažorā Hob. I:98

Džeimss Makmilans Koncerts sitaminstrumentiem un orķestrim Veni, veni, Emmanuel

Johans Sebastians Bahs Trešais Brandenburgas koncerts Solmažorā BWV 1048.

W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam