Sinfonietta Rīga un Latvijas Radio koris uzstāsies Baltijas jūras festivālā Stokholmā

Sinfonietta Rīga, kas Baltijas jūras festivālā pirmo reizi viesojās jau 2014. gadā un izpelnījās plašu zviedru publikas atzinību, šogad nozīmīgajā mūzikas forumā atgriežas kopā ar savu ilggadējo sadarbības partneri – Latvijas Radio kori diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Festivāla publikas vērtējumam tiks sniegta skaistuma un garīguma caurstrāvota koncertprogramma “Klusuma auglis”, veltīta Jaunavai Marijai - miera un mīlestības nesējas simbolam.

 

“Koncertā skanēs četri nozīmīgi Jaunavai Marijai veltīti muzikālie opusi, kas savā ziņā reprezentē Latviju kā Māras zemi un tās garīgo vēstījumu pārējām Baltijas jūras reģiona valstīm un, iespējams, arī plašākai pasaules sabiedrības daļai”, pauž koncertprogrammas mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava.

 

Koncerta pirmajā daļā tiks atskaņots Volfganga Amadeja Mocarta “Litaniae Laurentane”, viens no dižā austriešu komponista formās atturīgākajiem liturģiskajiem sacerējumiem. Zalcburgā tapusī un Mirabellas pils nelielajā kapelā atskaņošanai paredzētā litānija Bervalda zālē izskanēs četru izcilu solistu - soprāna Ingas Kalnas, alta Helēnas Lepalānas, tenora Mati Turi un basa Riharda Millera sniegumā. Savukārt ievērojamā mūsdienu igauņu komponista Arvo Pērta sakrālais opuss “Salve Regina” – Marijas himna, kuru autors sacerējis par godu Esenes pilsētas 1150. dibināšanas jubilejai 2002. gadā, izskanēs 2011. gada pārlikumā korim, čelestai un stīgu orķestrim.

 

Koncerta otrajā daļā plecs pie pleca likti klasicisma un mūsdienu mūzikas opusi – Jozefa Haidna “The Missa Cellensis” un starptautiski visatpazīstamākā latviešu komponista, šī gada jubilāra Pētera Vaska sakrālais darbs “Klusuma auglis”, kas tapis iedvesmojoties no Mātes Terēzes teksta. Skaņdarbs, kopš tā radīšanas 2014. gadā, atskaņots jau vairākkārt. Komponista jubilejas koncertā, šā gada 16. aprīlī tas izskanēja Rīgas Doma baznīcas velvēs, bet 2015. gadā “Klusuma auglis” iznācis kompaktdiska formātā, un ir viens no četriem Latvijas simtgadei veltītajiem Latvijas radio kora skaņu ierakstiem.

 

Baltijas jūras festivālu 2003. gadā dibinājis toreizējais Bervalda zāles direktors Mikaels Tīdens sadarbībā ar tādiem klasiskās mūzikas smagsvariem kā Losandželosas Filharmoniskā orķestra ilggadīgo māksliniecisko vadītāju, diriģentu un komponistu Esu Peku Salonenu un Sanktpēterburgas Marijas teātra orķestra māksliniecisko vadītāju Valēriju Gergijevu. Jau no pašiem pirmsākumiem par festivāla idejisko vadmotīvu tikusi izvirzīta Baltijas jūras ekoloģijas tēma un reģiona valstu ieinteresēta sadarbība dabas ilgtspējas jautājumu risināšanā. Ne velti festivāla patronu pulkā stājies arī Pasaules dabas fonds (WWF).

Nu jau vairāk kā 10 gadus ilgajā festivāla pastāvēšanas laikā plašu atpazīstamību guvušais klasiskās mūzikas forums iemantojis redzamu vietu Eiropas un pasaules skanisko norišu kartē. Festivālā viesojušies tādi ievērojami kolektīvi kā sera Georga Šolti 1995. gadā dibinātais Pasaules Miera orķestris, Sanktpēterburgas Marijas teātra orķestris, Daniela Barenboima dibinātais un Seviļā bāzētais West-Easter Divan Orchestra, Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris, Zviedrijas Radio koris, bet ievērojamāko diriģentu plejādē minami tādi vārdi kā Esa-Peka Salonens, Valērijs Gergijevs, Rikardo Muti, Daniels Barenboims, Daniels Hardings un Peters Dijkstra.

Festivāls, kura atklāšanas koncerts izskanēja 28. augustā ar Belas Bartoka koncertu klavierēm un orķestri un Olivjē Mesiāna episkās simfonijas “Turangalila” atskaņojumu, Zviedrijas Radio simfoniskā orķestra, pianistes Judzjas Vanas un festivāla “tēva”, diriģenta Esas Pekas Salonena lasījumā, turpināsies līdz pat šīs nedēļas beigām, kad 4. augusta vakarā Vīnes ekspresīvā klasiķa Riharda Štrausa operu “Elektra”, piedaloties pasaulslavenajam zviedru soprānam Nīnai Stemmai atskaņos Somijas Nacionālās operas orķestris Ekas Pekas Salonena vadībā.

Latvijas Radio kora un Sinfonietta Rīga 3. septembra koncerts Bervalda zālē ir viens no trim festivāla koncertiem, ko ierakstā iemūžinās Eiroradio (EBU).

Plašāk ar Baltijas jūras festivāla programmu var iepazīties festivāla oficiālajā mājas lapā: http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?programid=3430

W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam