Jūlija Ležņeva un Sinfonietta Rīga “Senās mūzikas festivālā”

Viens no intriģējošākajiem šī gada “Senās Mūzikas festivāla” notikumiem - pārsteidzoši spilgtās balss īpašnieces un baroka mūzikas “spožās saules” - Jūlijas Ležnevas viesošanās Rīgā. Piektdien, 13. jūlijā plkst. 20.00 programmā “Vivaldi un Hendeļa operārijas” izcilā dziedātāja kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” muzicēja Lielajā ģildē. Koncertā tika atskaņotas ārijas no Georga Frīdriha Hendeļa un Antonio Vivaldi operām, kā arī Volfganga Amadeja Mocarta mūžzaļā motete “Exsultate, jubilate”. Pie diriģenta pults šoreiz stājās harismātiskais baroka repertuāra lietpratējs - vijolnieks, kontrtenors un diriģents – Dmitrijs Siņkovskis.

Jūliju Ležņevu pamatoti uzskata par savas paaudzes vadošo baroka repertuāra mākslinieci. Gados jaunā soprāna balss īpašniece spēj apburt ar savu “eņģelisko balsi” (The New York Times), “dzidro toni” (Opernwelt) un “nevainojamo tehniku” un “neaizmirstami dvēselisku ekspresiju un perfektu artistiskumu” (The Guardian). Jūlijas Lezņevas spilgtā talanta apburti ir visi – pasaules vadošo preses izdevumu apskatnieki, kritiķi un muzikologi, vokālie speciālisti un, protams, klausītāji.

Tieši Eiropas baroka un klasicisma laikmeta mūzikālajās tradīcijās viņa ir atradusi sava talanta un karjeras noturīgākos pamatus. Atsaucot atmiņā agros jaunības gados dzirdētos baroka karalienes Čečīlijas Bartolli skaņu ierakstus, Ležņeva saka: “Tas atstāja uz mani milzīgu iespaidu - es nekad agrāk nebiju dzirdējusi baroka koloratūras! Vienlaikus arī apjautu, ka mana balss īsti nemaz neatbilst krievu repertuāram, savukārt baroka repertuārs mani padevās bez mazākās piepūles”.

13. jūlija koncertā Lielajā ģildē Jūlija Ležņeva kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un Dmitriju Siņkovski pie diriģenta pults atskaņoja vairākas Antonio Vivaldi un Georga Frīdriha Hendeļa operu ārijas: Grizeldas āriju La Griselda Agitata da due venti  no Antonio Vivaldi operas Griselda, Ipolitas āriju Ercole Zeffiretti, che sussurrate no Antonio Vivaldi operas Ercole su'l Termodonte, Rosanes rečitatīvu Solitudine amate un divas ārijas - Aure, fonti, ombre gradite un Brilla nell’ alma no Georga Frīdriha Hendeļa operas Alessandro. Jūlijas Ležņevas balss iemirdzēsies arī dižā austriešu klasiķa Volfganga Amadeja Mocarta mūzikā, izpildot pacilājoši līksmo moteti Exsultate, jubilate.

Koncertā īpaša loma tika ierādīta arī meistarīgajam baroka mūzikas ekspertam, vijolniekam, diriģentam un kontrtenoram – Dimtrijam Siņkovskim. Viņa vadībā Sinfonietta Rīga mūziķi atskaņoja Johana Ādolfa Hases
Fuga e grave solminorā, bet vijole meistara rokās iedziedājās Antonio Vivaldi vijolsonātē Per Pisendel, kas veltīta savulaik Eiropā plaši izdaudzinātajam vācu mūziķim, Drēzdenes galma kapelas vadītājam Johanam Georgam Pizendelam un Volfganga Amadeja Mocarta Piektajā vijoļkoncertā Lamažorā.

W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam