16. SEZONAS NOSLĒGUMA KONCERTS

21. maijā Latvijas Universitātes Lielajā aulā Sinfonietta Rīga noslēdza savu 16. koncertsezonu. Diriģenta Normunda Šnē vadībā tika atskaņoti divi Bahu dinastijas pārstāvju opusi – Johana Sebastiāna Baha Trešā svīta un Kristiana Filipa Emanuela Baha Pirmā simfonija. Orķestra koncertpogrammām raksturīgi kontrasti, dažādu muzikālo laikmetu un paradigmu līdzāspastāvēšana. Arī šajā programmā baroka klasiķiem pretī likti jaunāko laiku muzikālie sacerējumi – itāļu avangarda klasiķa Lučiano Berio skaņdarbs Requies un amerikāņa Džona Adamsa Vijolkoncerts, kurā spoži savu muzikalitāti, virtuozo tehniku un skatuves harizmu demonstrēja Rīgas publikai jau zināmais Aleksandrs Sitkoveckis.

 

Recenzijā laikrakstā “Latvijas avīze” muzikologs Armands Znotiņš, reflektējot par Adamsa Vijolkoncerta atskaņojumu, vērtē: “Ņemot vērā Džona Adamsa vijoļkoncerta aizrautīgo virtuozitāti, instrumentālā koncerta žanram jau dabiski piemītošo valdzinājumu un komponista pretimnākšanu klausītājam (neapšaubāmi lielākā mērā kā Berio un Sāriaho gadījumā), japieņem, ka lielai publikas daļai par koncerta virsotni kļuva tieši šā koncerta atskaņojums. Par to, ka Džons Adamss savā vijoļkoncertā “slavina romantismu un melodijas triumfu”, gan var diskutēt – vismaz manā skatījumā te drīzāk izpaudās autoram raksturīgie postiminimālisma ritmiski intonatīvie salikumi, neona uguņu pārklāšanās ar naksnīgu pļavu vasaras atmosfērā un cilvēka vai pat kolektīvās zemapziņas impulsu mistiski izgaismojumi. Taču, lai kāda arī būtu šī opusa mūzikas valoda un satura kompleksitātes, katrā ziņā jāatzīst, ka Aleksandrs Sitkoveckis un “Sinfonietta Rīga” ansamblis Adamsa vijoļkoncertu interpretēja spoži. Īsti pārliecinoša bija gan slavenā vijolnieka profesionālā sagatavotība un iztēle, kas guva īstenojumu kolorītā tembru un tēlu gammā, gan Normunda Šnē pārraudzītie dramaturģiskās arhitektonikas parametri, turpretī “Sinfonietta Rīga” priekšnesums ar katra mūziķa neatņemami svarīgo līdzdalību un skanējuma kopainas bagātīgo izteiksmību kļuva par vienu no kamerorķestra triumfa brīžiem.”

 

Savukārt Latvijas Radio 3 “Klasika” iknedēļas recenziju raidījumā “Post Factum” par Sinfonietta Rīga sezonas noslēguma koncertā gūtajiem iespaidiem dalījās Signe Lazdiņa un Anna Marta Burve.

Raidījuma ieraksts klausāms: https://klasika.lsm.lv/lv/raksts/post-factum/sinfonietta-riga-sezonas-nosleguma-koncerts-un-dons-zuans-latvij.a161232/

 

  • News photo
  • News photo
  • News photo
  • News photo
  • News photo
  • News photo

Dalies